Jak začít projekt ve frameworku Django

Pokud začínáte s vývojem webových aplikací v Pythonu a rádi byste se naučili pracovat s populárním frameworkem Django, jste na správném místě. V tomto článku si krok za krokem ukážeme, jak si připravit své vývojové prostředí, co všechno budete potřebovat nainstalovat a jak vytvořit svůj první Django projekt. Článek je určen především pro začátečníky, takže se nemusíte bát — vše si projdeme jednoduše a srozumitelně.

Jak začít projekt ve frameworku Django?

Než se pustíme do instalace Django a vytvoření naší první aplikace, je potřeba mít nainstalovaný Python. Nejnovější verzi si můžete stáhnout a nainstalovat z oficiálních stránek python.org.

Po instalaci Pythonu už máme k dispozici příkaz pip install, pomocí kterého budeme instalovat různé Python nástroje — nejen Django, ale i další knihovny, které si postupně představíme.

Dále budeme potřebovat nějaký editor kódu (IDE), ve kterém budeme náš projekt psát. Na výběr je spousta možností, ale nejrozšířenějším editorem je pravděpodobně Visual Studio Code, který si můžete zdarma stáhnout a nainstalovat.

Vytvoření projektu a virtuálního prostředí

Jakmile máme vše potřebné nainstalováno, můžeme si vytvořit složku pro náš nový projekt. Já ji v tomto případě pojmenuji DjangoSetting — název složky ale není nijak důležitý a kdykoli ho můžete změnit.

V příkazovém řádku si najdeme vytvořenou složku a zadáme příkaz:

code .        

Případně si otevřeme Visul Studio Code pomocí kterého požadovanou složku otevřeme.

V editoru si otevřeme terminál (ctrl + ;) a vytvoříme virtuální prostředí:

python -m venv .venv        

Toto prostředí slouží k tomu, aby se nám python balíčky, jako ke třeba Django neinstalovali do globálního prostředí našeho počítače, ale do virtuálního "kontejneru". A tim dokážeme rozlišit, které balíčky náš projekt používá. Tuto informaci budeme potřebovat při publikování našeho projektu na web.

Aktivace virtuálního prostředí:

.venv\Scripts\activate        

Instalace Django a vytvoření projektu

Nyní nainstalujeme Django:

pip install django        

A vytvoříme samotný Django projekt:

django-admin startproject core .        

Já osobně při vytváření projektů používám vždy název core. Jedná se o složku, která obsahuje základní nastavení projektu — například konfiguraci URL adres, nastavení databáze a další. Tečka na konci příkazu zajistí, že se projektové soubory vytvoří přímo do aktuální složky a nevznikne nám zbytečně struktura typu core/core/settings.py.

Úprava základního nastavení v settings.py

Jakmile máme projekt vytvořený, můžeme se pustit do základního nastavení v souboru settings.py, který se nachází v hlavní složce projektu (např. core/settings.py).

1. Nastavení složky s HTML šablonami

Django standardně hledá šablony v každé aplikaci zvlášť. Já osobně ale preferuji mít jednu složku templates přímo v hlavní složce projektu. Tuto změnu provedeme v části TEMPLATES kde přepíšeme hodnotu DIRS:

"DIRS": [ BASE_DIR / "templates" ]

2. Lokalizace projektu

Aby byl projekt připravený pro české prostředí, změníme jazyk a časové pásmo následovně:

LANGUAGE_CODE = "cs"
TIME_ZONE = "Europe/Prague"

Díky tomu budou systémové zprávy zobrazeny česky (např. v administraci) a časy budou správně lokalizovány.

3. Statické soubory (CSS, JS, obrázky)

Pokud budeme chtít používat vlastní styly, skripty nebo obrázky, je potřeba správně nastavit práci se statickými soubory:

import os

STATIC_URL = "static/"
STATIC_ROOT = os.path.join(BASE_DIR, "staticfiles")
STATICFILES_DIRS = [ os.path.join(BASE_DIR, "static") ]

Tímto je základní konfigurace projektu dokončena. Teď už se můžeme pustit do tvorby první aplikace.

V dalším článku si vytvoříme naší první aplikaci a tou bude blog. Ukážeme práci s databází, základní CRUD operce a konfiguraci urls.

@malimajki

3. května 2025


Komentáře 0
1